Posts Tagged Science

What is Logos?

In the beginning was Reason, and Reason was with God, and Reason was God. 2 It was with God in the beginning. 3 Through it all things were made; without it nothing was made that has been made. 4 In it was life, and that life was the light of all mankind. 5 The light shines in the darkness, and the darkness has not overcome it. John 1:1

Advertisements

, , , , , ,

Leave a comment

What if Uhud were made of gold?

Narrated Abu Huraira:
Allah’s Apostle said, “If I had gold equal to the mountain of Uhud, it
would not please me that it should remain with me for more than three
days, except an amount which I would keep for repaying debts.”
Bukhari :: Book 3 :: Volume 41 :: Hadith 574

Let’s turn this into a math problem, we can approximate the shape of the mountain, figure out its volume, use its density to calculate its mass and then use the current price of gold to determine the value of a hypothetical Uhud-sized pile of gold.

Height of Mt Uhud = 142 m (see Wikipedia) = 14200 cm = 1.42 x 10^4 cm [Yes, I’m going to do this in metric. If you have a problem with that, tough luck.]

Density ~ 2.7 g/cm^3  (average density of continental crust)

Based on pictures of Uhud and what I know about mountains, I am going to assume it is a broad flat cone with a radius equal to its height, r=h = 1.42 x 10^4 cm

Vcone = 1/3 (pi *r^2*h)

if r = h, then

V= 1/3 (pi*h^3)

D = 2.7 g/cm ^3 = M/V

M = D*V

M = (2.7 g/cm^3) *(1/3)(pi)(1.42 x 10^4 cm)^3

= (2.7/3) (pi) (1.42)^3 (10^12)

= 8.27 x 10^12 g

24K (pure) Gold = $907.21 USD per ounce (as of 3/11/09)

$ 907.21 x 1 oz/ 31.1 g = $29.17 per g

$29.17 per g * 8.27 x 10 ^12 g =

over 241 trillion dollars!

Split up equally across the population of the world (6.76 billion – Wikipedia again), it could provide every man, woman, and child in the world with over $35,000 USD. Of course that would cause ruinous global inflation and I’m sure a host of other problems, but it is interesting to think about.

, ,

1 Comment

Nitrogen Cycle Poem

The Nitrogen Cycle

It starts with a bolt of lightnin’

And it’s a cycle that involves nitrogen

And then it resumes

In the roots of legumes

Bacteria fix N2 in the soil

And fungi that live on food spoiled

Then out comes new NH4

That’s ammonium if you keep score.

In come two types of bugs

So cool we should give them all hugs

First they make compounds called nitrites

Every day and all the nights

Then they make things called nitrates

In every one of the fifty states.

Then what do they do?

Why they go and make N2

That’s the last thing I must explain

Then the cycle begins again.


, ,

5 Comments

Answer to Previous Post

The reason why Diet Coke floats while Classic Coke sinks is because it contains aspartame, a less dense sugar than high fructose corn syrup (HFCS), the sugar in Classic Coke. Aspartame is also much sweeter than HFCS so it takes a much smaller mass to get the same level of sweetness.

For more details, check out http://whyfiles.org/071questions/5.html.

, ,

Leave a comment

Why Does It Float?

Consider the following simple experiment. Get a can of Diet Coke and a can of Classic Coke. Diet 7Up and & 7Up will work as well. Fill a large pot or basin with water. Place both cans in the water. Something interesting happens. Diet Coke floats while Classic Coke sinks. There is a simple explanation for why this happens. Why does Diet Coke float?

(Image courtesy of University of Wisconsin, 2008)

, , ,

2 Comments